Вчимося керувати емоціями
Навіщо керувати емоціями та як це робити добре?
Друже, привіт! Емоції, які тривають всього хвилину, мають важливий вплив на наше сприйняття ситуації. А це в майбутньому призводить до того, як ми сприймаємо оточення та життя в цілому. Також емоції впливають на наше самопочуття.
Емоції зберігають у собі інформацію про сутність самої людини, про інших людей, про навколишню дійсність. За допомогою тієї чи іншої емоції можна зрозуміти, що думає людина, як вона ставиться до певної ситуації, що відчуває до інших людей.
Якщо людина стане емоційно розумніша, то це дозволить їй навчитися не показувати свій настрій іншим людям, не робити свій внутрішній світ таким прозорим, відкривати тільки ту частину своїх думок, яка допустима в конкретній ситуації. Це сприятиме емоційному та психічному здоров’ю, завоюванню лідерських позицій, підвищенню мудрості, успішній реалізації поставлених цілей.
Керування емоціями є ключовою навичкою для ефективного реагування на виклики повсякденного життя.. Для ефективного управління емоціями важливо усвідомлювати власні емоції, давати їм місце в житті, проживати та виражати їх, застосовувати методи релаксації та звертатися по підтримку за потреби.
Будь-які емоції – це нормально. Сум, злість, відчай – вони мають право на існування, як і радість. Не коріть себе за них, навіть, якщо вважаєте, що вони були не доречні.
Ефективні методи та поради, як тобі керувати своїми емоціями
Крок 1. Усвідомлення своїх емоцій. Регулярно став собі запитання: „Як я почуваюся зараз?” Це дасть тобі змогу краще розуміти й аналізувати свої емоційні стани та ухвалювати усвідомлені рішення.
Для усвідомлення емоцій корисно вести щоденник емоцій. Протягом дня пиши про те, що викликало у тебе певну емоцію, і як ти почувався. Це допоможе краще зрозуміти свої емоційні реакції та їхні причини.
Крок 2. Проживання і вираження емоцій. Важливо знаходити свої способи проживання та вираження емоцій. Це може бути мистецтво і творчість, письмо, спілкування з близькими, фізична активність чи медитація. Знаходь свої методи, які допомагають саме тобі.
Не соромся спілкуватися з близькими про свої емоції. Маючи підтримку оточуючих, ти зможеш легше проживати свої емоції та поділитися з кимось, хто тебе розуміє.
Крок 3. Звертайся по допомогу. Розмовляй з довіреними людьми про свої емоції. Ділитися своїми почуттями дуже корисно. Однак, якщо емоції стають тягарем, не соромся звертатися до психолога по допомогу. Отримання підтримки та супроводу у процесі управління емоціями дуже цінне.
Як впоратися з емоціями на прикладі гніву
Гнів – сильна емоція. Вона може підштовхнути людину на необдумані вчинки, які можуть зруйнувати особисте життя або кар’єру.
Ось 5 порад, які допоможуть тобі контролювати гнів:
- Зізнайся собі в тому, що ти гніваєшся.
Ти навіть фізично це відчуваєш: напружені м’язи рук та обличчя, все тіло підбирається, підвищується тиск та прискорюється пульс. Може почервоніти обличчя.
Також змінюється голос. Ти можеш почути, як став говорити голосніше або кричати. Але деякі люди навпаки, говорять так тихо в гніві, що їх ледь чути. - Навчися правильно дихати.
Починай дихати глибше. Можеш спробувати дихати по системі: на рахунок 1-4 робіть глибокий вдих, на 5-6 затримай дихання, на 7-8 видихай. Таким чином, повторюючи цю вправу до 10 разів, ти зможеш стримати свій гнів та взяти його під контроль. Крім того, такі вправи дадуть тобі час, який потрібен, щоб заспокоїтися. - Подумай про те, що стоїть за гнівом.
Можливо, тебе спровокували. А можливо, емоції, що ти зараз відчуваєш, всього лиш маска, за яку ти сховав сором або образу. Якщо зможеш зрозуміти, що стоїть за твоїм гнівом, то зможеш керувати ним та собою. - Змінюй тему розмови.
Якщо ти говориш про неприємні для тебе речі, спробуй перевести розмову на іншу тему. Знайди безпечні теми для тебе та твого співрозмовника. Тобі потрібен час щоб обдумати, як діяти далі. Знайди його для себе. - Зміни тон твоєї розмови.
Так, це не дуже просто, особливо, якщо ти ніколи раніше цього не робив. Якщо така емоція як гнів виникає дуже часто, тобі варто звернутися до психолога та спільно з ним розібратися в тому, що спонукає тебе гніватися.
Всі ці кроки ти можете повторити для будь-яких емоцій.
Висновок!
Навчившись керувати своїми емоціями, ти зможеш зрозуміти, як керувати емоціями і почуттями інших людей, легко встановлюватимеш контакти, розумітимеш, як налаштована до тебе та чи інша людина.
Ти можеш керувати своїми емоціями, для того, щоб заспокоїтися, прибрати тривожність або паніку.
Твоє самопізнання, самоконтроль і самомотивація – це ключ до успіху!
Не можеш розібратися чи впоратися самостійно? Я завжди допоможу!
Твій психолог, Оксана ПОГИБА