Первинна психологічна допомога підлітку під час війни.
Поради дорослому:
• Запевніть підлітка в тому, що ставитеся до його переживань серйозно та знайомі з іншими, які пройшли такі самі випробування: «Я знаю одного сміливого підлітка (хлопця, дівчину), який/яка пережив таку саму ситуацію».
• Створюйте атмосферу безпеки — розмовляйте частіше з дитиною.
• Переглядайте разом «позитивні» фотографії чи зображення — так зможете звернутися до приємних образів із минулого, послабити неприємні спогади.
• Спрямовуйте розмову про воєнні події в інший напрям — переходьте від опису деталей до опису почуттів: спонукайте підлітка описувати не деталі події, а його почуття.
• Допомагайте вибудувати життєву перспективу — визначити конкретні цілі та окреслити конкретні терміни.
• Повторюйте, що відчувати безпорадність, страх, гнів — нормально.
• Підвищуйте самооцінку — частіше хваліть за хороші вчинки.
• Не дозволяйте маніпулювати вами — не виконуйте будь-які бажання підлітка з жалю до нього.
Допомога підлітку, що опинився в епіцентрі воєнних подій.
Поради дорослому:
• Не залишайте підлітка без нагляду. Якщо поруч немає дорослих, передайте неповнолітнього до служби захисту дітей або постарайтеся знайти близьких дитини чи зв’язатися з іншою родиною, яка може про нього подбати.
• Відрекомендуйтеся — назвіть своє ім’я та скажіть, що прийшли допомогти. Дізнайтеся, як звуть підлітка, звідки він та інші подробиці, які допоможуть знайти близьких. Якщо поруч перебувають батьки чи опікуни, допоможіть подбати про нього. Якщо перебуваєте з неповнолітнім певний час, постарайтеся залучити його/її до розмови.
• Покажіть підлітку, що він/вона не самі.
• Зберігайте спокій, говоріть м’яко, будьте привітні. Вислухайте думки дитини про те, що відбувається. Під час розмови намагайтеся підтримувати зоровий контакт, використовуйте прості, зрозумілі слова та пояснення.
• Намагайтеся убезпечити підлітка від жахіть, за можливості зробіть так, щоб дитина не бачила трагічних сцен, наприклад тяжких поранень або катастрофічних руйнувань; не чула страшних розповідей про те, що сталося. Також убезпечте від журналістів і розпитувань сторонніх людей, які не є членами рятувальної групи та екстреної медичної допомоги.
Психіка підлітка під час війни: перша допомога, усунення небажаних наслідків
ПОРАДИ БАТЬКАМ
Відчуття тривоги, страху і пригнічення під час таких невизначених часів, як війна, є невідворотними.
Діти 14–18 років: проявляють небезпечну поведінку, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався.
Поведінкові особливості дітей вимушених переселенців підліткового віку:
Дуже небезпечна група, якщо дорослий не може впливати на неї. Це вік, коли відбувається розчарування в батьках. Якщо в підлітка з батьками не склалися довірливі відносини, то підлітки шукають їх за межами родини, серед однолітків або старших за віком. Які будуть наслідки, залежить від «вулиці». Якщо група за своєю поведінкою антисоціальна, то й наслідки відповідні. Якщо це волонтери, то можемо говорити про позитивний вплив і відповідну поведінку
Допомога дорослого. У цьому віці дорослим важливо не заохочувати підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження, дати можливість бути природним зі своїми переживаннями.
Психологічна підтримка. Куди звертатись?
• Психологічна підтримка проєкт «ПОРУЧ» – спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер».
• Платформи підтримки (чат-бот телеграм, психотерапія онлайн, чат з психологом, бази даних психотерапевтів, групи емоційної підтримки в Zoom та інші корисні ресурси).
https://drive.google.com/file/d/1JgV_AKlk4SHGxULmjCBVmFg7iUKOZJNC/view
Як безпечно пережити воєнний час?
Війна є важким випробуванням для кожного з нас. У це лихоліття нас постійно переслідують стреси, тривога, втома, почуття нетерпіння. Ми іноді відчуваємо, що сили покинули нас і це може вплинути на наше навчання, роботу та життя вдома. На цій сторінці ви дізнаєтесь кілька правил, які допоможуть вам успішно подолати цю стресову ситуацію. Ці правила, звичайно, не в змозі змінити політичну реальність, але вони можуть змінити ваше життя і допомогти вам спокійно пережити воєнний час чи інші не менш стресові ситуації. Дотримуючись цих нескладних правил, ви станете спокійнішим і сильнішим за духом і тілом.
Дотримуйтесь заведеного порядку життя – звичайне розмірене життя створює острівець безпеки в океані небезпек і бур. Зберігаючи заведений розпорядок дня, ви демонструєте собі та оточуючим, що ви сильні та життєздатні. При цьому ви заявляєте, що продовжуєте жити і сподіватися попри все.
Дотримуйтесь режиму здорового харчування, займайтеся спортом та висипайтеся – «У здоровому тілі – здоровий дух». Слідкуйте за своїм здоров’ям, і це допоможе вам успішно пережити лихоліття, не додаючи додаткових проблем.
Виконуйте вправи на розслаблення – щоденні вправи на розслаблення допоможуть вам подолати стрес. Чим регулярніше ви їх робите, тим краще навчитеся розслаблятися і підтримувати природний баланс в організмі. Все це безпосередньо впливає на настрій і душевний спокій. Спробуйте вправлятися кілька хвилин один-два рази на день.
Говоріть про свої почуття з близькими людьми – Почуття подібні до килимів – і ті, й інші потребують догляду та періодичного провітрювання. Якщо ви поділитеся своїми почуттями та переживаннями, то ви знімете з себе їхній тягар і подивіться на них по-новому. Більше того, ви можете з подивом виявити, що й інші люди відчувають те саме, що й ви.
Допомагайте іншим – це можуть бути батьки, діти або друзі, яким потрібно трохи участі чи підтримки. Допомагаючи людям, що оточують вас, ви відчуєте себе набагато краще. Крім того, ви зможете довести собі, що у вас достатньо сил для того, щоб самому впоратися із ситуацією та надати допомогу іншим.
Виділіть час для улюблених занять – щодня виділяйте час на те, що ви любите: заняття спортом чи мистецтвом, музика, читання та багато іншого. Це допоможе вам відволіктися від важкої реальності і пам’ятати про те, що навіть у важкі часи можна знайти оазис, який зробить життя кращим.
Вправи для підлітків, які перебувають у стресовій ситуації, для зняття психоемоційного напруження